Knihotipy

Zuzana Nováková – Přítel Stesk

Tak jo, shodneme se o tom, že na těžké a smutné příběhy musí mít člověk/čtenář náladu. Já ji měla, a proto jsem po krátké novele Přítel Stesk, která na mě již dva roky koukala z poličky mé knihovny, sáhla. Přečetla jsem ji rychle. Co dalšího vám o ní řeknu, se dozvíte v recenzi.


o autorce

Na knížce se (i když je na titulu zmíněn jen jeden z nich) podílel manželský tandem. Většinu textu však napsala Zuzana Nováková (*1943). Možná ji znáte pod jejími dalšími pseudonymy, jako příkladně: Zuzana Renčová, Maria Narratová, J. Z. Svoboda či Ludmila Poláková. Pokud se podíváme do výčtu jejích knih, zjistíme, že spíše orientuje na mladé čtenáře. I v novele Přítel Stesk z roku 2018 dává prostor malé dívce. Pasáže, které vypráví farář si vzal na starosti Jaroslav Novák.

ta hrozná léta padesátá

Děj nás přivádí k dospělé ženě Heleně. Byla vychována v duchu elegantních a galantních 30. let v dobře situované rodině, a proto si nyní neví se svým životem rady. Ocitla se najednou se dvěma dětmi (třetí je na cestě) sama bez manžela. Toho zavřeli za šíření protistátní katolické poezie. A Helena se znenadání musí postarat o živobytí i střechu nad hlavou. Pochopení a zastání nakonec nachází na faře u pana faráře na slovácké vesnici. Celou dobu může čtenář pozorovat, jak moc se Helena do 50. let nehodí.

„Neznáš slova – a to víc jsi krásná. O to víc jsi volná, bezstarostná, světaplná.“

Přítel Stesk

tři hlavní postavy – tři různé pohledy

První postavou je tedy výše popsaná Helena. Druhou je její dcera Viktorka. Je to asi dvanáctiletá dívka, která žije společně se svou matkou na faře, musí pomáhat a protože má zmatek v hlavě i v duši, uzavírá se do sebe a obrací se na Andělku. Té píše dopisy, svěřuje se jí a dá se říct, že tyto deníkové zápisy/dopisy pro ni mají terapeutickou funkci. Hledá oporu ve své matce, od ní se však pochopení nedočká, hledá útěchu u pana faráře, ale ani ten neví, jak jí pomoci. Sledujeme její první milostné vzplanutí, strach o otce, i brášky (starší je na internátní škole, mladší u babičky v Praze). Jediným přítelem je právě Stesk, kterého má neustále za zády.

Třetí postavou je místní pan farář. Jeho slova a myšlenky sepsal autorčin manžel a spoluautor Jaroslav Novák. Nabízí čtenáři jakýsi duchovní rozměr a nadhled nad celým příběhem, zároveň je však konfrontován s pomluvami a světskými problémy.

slovo na závěr

Jednalo se o moji první knížku z nakladatelství Vyšehrad. Musím ocenit vazbu a grafickou stránku, tak typickou právě pro publikace Vyšehradu.

Novele v podstatě nemám co vytknout, ale přesto nemohu udělit plný počet v hodnocení. Snad je to taková povrchnost příběhu. Byť se věnuje tak závažným až tragickým otázkám, popisuje je Nováková jen tak jakoby. Nejde do hloubky. A to je veliká škoda!

Co ale musím pochválit je vykreslení postavy Heleny. Nevím, jestli to byl záměr nebo nedopatření, ale z ní mi bylo až zle. Hrubá, necitelná, sebestředná, sebelítostivá.

Pokud máte náladu na neveselou záležitost, zkuste Přítel Stesk. Třeba se u vás knížka zapíše lépe než u mě.

Hodnocení: 6 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *