Knihotipy

Viktorie Hanišová – Nedělní odpoledne

Sázka na jistotu. Tak bych mohla shrnout dnešní knížku. Ale přeci jenom jsem se trochu rozepsala a recenzi si můžete přečíst.


o autorce

Viktorie Hanišová (*1980) se již dávno etablovala mezi kvalitní a úspěšné české autorky. To ukázala již při svém debutu Anežka, následně i v románech Houbařka a Rekonstrukce. V této volné trilogii řešila složité vztahy mezi dcerou a matkou. Byla jsem proto zvědavá, jaký problém nastolí ve svém nejnovějším románu z roku 2022 Neděle odpoledne.

taková nenormální rodina

Čtenář už na první pohled zjistí, že se nejedná o běžnou klasickou rodinu. Téměř hned ho napadne, že tam je prostě něco špatně. Postupně odhaluje celou síť špatností. Až jsem někdy měla chuť skoro až zvráceností knížku zavřít.

Nejprve se seznamujeme s malým chlapcem Teodorem. Teo ale také na první pohled není normální kluk; nechodí do školy, maminka ho chce vzdělávat sama doma, nemá kamarády, uniká si do svých světů. Navíc má přes obličej velkou tmavou pigmentovou skvrnu, o které maminka vede divné řeči.  

Samotná maminka je celý den doma – jen chodí pomáhat do komunitního náboženského centra, věří mesiáši, modlí se a uklízí. Z církve se postupem času vyvine solidní sekta.

V rodině samozřejmě figuruje i tatínek. Ten má však k Teovi i matce poněkud rezervovaný vztah a každé neděli odpoledne odjíždí pryč. Kam a proč se čtenář dozví až v závěrečné části knihy.

část – Teo

Teo postupně dospívá a ze všeho nejdřív chce vypadnout pryč z domů a osamostatnit se. Puberťácké názory a první revoltující postoje přejímá od staršího kamaráda ze sekty a zároveň mesiášova syna Vychcana. On a Flíček, jak si přezdívkami říkají, se sice načas rozpojí, ale později vytvoří obchodní tandem.

Teo se protlouká životem, hlavně nechce nic řešit a nemít rutinu, od které chtěl tolik utéct. Nakonec do ní ale taky vpadl a tak, když se Vychcan objeví s nabídkou lákavé a adrenalinové pracovní příležitosti, přijme ji. Jak se potom ukáže, jedná se o předvádějící akce a pasti na důchodce.

část – matka

V druhé části románu se dozvídáme něco více o Marice, Teovy mamince. Narodila se jako nemanželské dítě, matka ji nesnášela, matčin přítel sexuálně obtěžoval. Kvůli špatnému kádrovému profilu se z Maričky nestala ani gymnazistka, ani ušlechtilá květinářka, ale hnůjkydající zahradnice v montérkách. V šedém plesnivém domečku v Kopidlně sní o svém princi, za kterého se denně modlí a také za lepší život, který doufá, že si díky zpovědím a prosbám v kostele vyprosí. Princ, tedy, Jindřich, přijede a odveze si ji do krásného zámku, tedy krásné městské vily. Brzy se jim narodí i syn Hynek, poté syn Teodor.

část – otec

Jindřichovi je v celém románu věnována nejmenší část příběhu, a to i přesto, že zasahuje do osudů Teodora prakticky nejvíce. Jindřich pracuje v botanickém šlechtitelském ústavu v Praze. Miluje Maričku, miluje i své dva sny (na rozdíl od Maričky). Jak se ale Marička postupem času uzavírá a přimyká více k sektě, Jindřich zůstává více času v práci. Nemá potřebu se více zdržovat doma, vztah s Teem taky nejde správně navázat. Jindřich je totiž ve své podstatě slaboch, který se na nic nezmůže, na žádné výraznější gesto, křik, prostě na nic.

narušené osobnosti, narušené vztahy

Hanišové se opět povedlo napsat román, který nenechá čtenáře chladného a který ho bude nutit přemýšlet. Já mám s Hanišovou ještě jeden pocit při čtení – nazvala bych to takovým momentem odporu, kdy bych nejradši knížku zaklapla, nebo aspoň znechuceně odvrátila od textu zrak. Tak moc dobře dokáže popsat povahy i situace.

Autorka zde opět odhaluje celé spektrum témat, které rezonují ve společnosti a jsou i částečně tabuizovány. Například předváděči alias šmejdi, sekty a taky mateřskou lásku. Že ne všechny matky milují své děti stejně a jaké problémy to může později přinést.

Neděle odpoledne rozhodně není odpočinkovým románem. Připravte si na něj dostatek sil a duševní pohody, a pak si jeho čtení užijete.

Hodnocení: 9 z 10

Rozhovor s autorkou

Více informací o knize

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *