
Toulám se po Česku – Za starými časy na Veselý Kopec
Prázdniny nám klepají na dveře. Dnes se spolu se mnou podíváme do historie, do skanzenu Veselý Kopec na Vysočině.

Půjdem spolu do Betléma! Do Hlinska!
Naše dnešní putování ale začneme o pár kilometrů jinde. Město Hlinsko leží v Pardubickém kraji, protože je ale téměř hraniční, je vnímáno také jako brána do Vysočiny. V centru městečka se nachází Betlém. Nejde ovšem o nějaký vyřezávaný výjev z Kristova zrození, nýbrž o soubor starých staveb, které představují lidovou architekturu.
Lidové zvyky a obyčeje jsou na Hlinecku velmi známé. Každoročně se v obcích okolo Hlinska (včetně Veselého Kopce a Hlinska samotného) konají masopustní obchůzky a samotná tradice masopustu na Hlinecku byla v roce 2010 zapsána na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Hlinecký Betlém funguje prakticky celoročně, areál je volně průchozí a neplatí se do něj vstupné. V některých domečcích fungují malé obchůdky, některé jsou zavřené a otvírají se (jako například domek tkalce) jen při zvláštních akcí. Seznam akcí naleznete na webu města Hlinska anebo na webových stránkách Národního muzea v přírodě.
Betlém naleznete v centru města, dojdete k němu také ze Smetanova náměstí, tam je možné i zaparkovat.
Pokud vás zaskočí hlad, navštivte Hospodu U svatého Huberta, která se nachází přímo na Betlémě v jedné z roubených chalup. Ve všední dny vám hospoda nabídne bohaté denní menu, mimo oběd si určitě vyberete i ze stálé nabídky.

Celou procházku Betlému určitě zakončete v kavárně Café Mandala – v roubence s výhledem na řeku.


Na Veselý Kopec mezi chaloupky a pohádky
Necelých osm kilometrů od Hlinska se nachází Veselý Kopec. Tam už budeme doslova jednou nohou v kraji Vysočina a druhou ještě v tom Pardubickém.
Placené parkoviště najdete přímo před areálem. Pak už jen pár metrů po svých a ocitnete se ve starých časech mezi roubenkami.
Ačkoliv si procházíte Veselým Kopcem sami, bez průvodce, vstupné musíte zaplatit i tak. Cena za dospělého je v tuto chvíli 140 Kč. Trochu dražší, na náš vkus. Malou náplastí může být to, že u pár chaloupek stojí průvodci a nabízejí výklad.
Pokud se vám některé chaloupky budou zdát povědomé, máte pravdu. Veselý Kopec posloužil jako exteriér několika filmů. Tím nejznámějším je asi pohádka Lotrando a Zubejda.
Do několika chaloupek můžete i nakouknout. Expozice ukazuje, jak žili naši předkové, či co potřebovali ke své profesi někteří řemeslníci.
Na Veselém Kopci se každoročně konají tradiční staročeské zvyklosti a obyčeje; ať už jde o známý masopust, či o posvícení. Přehled programu naleznete na oficiálních webových stránkách.
Veselý Kopec můžete navštívit prakticky po celý rok, i když je turistická sezóna pouze do prosince. Okolí Veselého Kopce je totiž rájem pro běžkaře a milým bonusem je i to, že v zimě, protože je Kopec oficiálně zavřený, si můžete areál projít zadarmo.
Za Kopcem na židovský hřbitov
Doslova za kopcem se nachází vesnička Dřevíkov, ke které patří i židovský hřbitov v polích u lesa. Hřbitov je volně přístupný a udržovaný. V samotném Dřevíkově je bývalá židovská mikve a synagoga.
Pokud se chcete projít a ušetřit za parkovné, můžete nechat auto zaparkované ve Dřevíkově a na Veselý Kopec se vydat pěšky po turistické značce.
Kostel svatého Mikuláše
Vracíte-li se zpátky z Veselého Kopce na Hlinsko, uvidíte po pravé straně v polích zvláštní kostel, který je zasvěcen svatému Mikuláši.

