
Toulám se po Česku – Šumava I.
Před týdnem jsme se vrátili ze Šumavy. Z naší milované Šumavy. Za pět let jsme tam byli třikrát, pokaždé na jiném místě a ještě spoustu dalších míst nám k navštívení chybí. Zatím vám ta námi objevená a prozkoumaná představím. Dnes se můžete těšit na první část putování po Šumavě.
Cesta
Cesta od nás na Šumavu trvá něco přes tři hodiny. Pokaždé jsme zvolili trochu jinou trasu, letos jsem se kus svezli po dálnici. Pokud tedy zrovna nebydlíte v blízkosti Šumavy, připravte se na delší trasu a naplánujte si i zastávky. My jsme již tradičně po cestě tam zvolili zastávku ve městě Tábor.
Město se může pyšnit krásným historickým centrem, za které by se nemusela stydět ani Praha. Vezměte to z náměstí po hradbách podél řeky Lužnice až k vodní nádrži Jordán. Nebo, v případě horkého počasí, se můžete schladit v táborském podzemí. Začíná se opět na náměstí.
A pokud vás v Táboře přepadne hlad, mám pro vás dva tipy, kde ho zaručeně uspokojíte.
Restaurace Škochův dům
Tradiční restauraci naleznete hned na náměstí. Jídelní lístek je sázka na jistotu – česká jídla prostě nezklamou. Posedět můžete buď uvnitř nebo venku na terase s výhledem na náměstí.

kavárna, cukrárna a zmrzlinárna Moccacafé
Tady se nám neskutečně zalíbilo. Kavárnu najdete v Pražské ulici vedoucí přímo na náměstí.
Mimo bohatého výběru zmrzliny si můžete vybrat klasické zákusky anebo můžete využít dopolední nabídky (stejně jako my) a dopřát si brunch.
Ubytování
Dvakrát jsme byli ubytování v apartmánu Aparthotelu v obci Hartmanice.
Ubytování bylo krásné, apartmány plně vybavené, čisté, uklizené. Další výhodou je i velká uzavřená zahrada, která nabízí k dispozici nejen venkovní posazení, ale také gril a úschovnu kol. Dále je v přízemí ubytování maličká kavárna, kde vám po předchozí domluvě zajistí i snídaně.
Jediným mínusem byla trochu horší (pomalá) komunikace s panem majitelem a také vzdálenost od turisticky lákavých míst Šumavy.
Obec Harmanice má ale také co nabídnout. Nejznámější místní památkou je skleněný oltář a židovská synagoga.
Letos jsme zvolili ubytování pod stanem, v kempu Antýgl, kterým protýká řeka Vydra. O ubytování v kempu se rozepíšu někdy příště.
Na kole i pěšky
Šumava (jako jedny z mála pohoří u nás) se dá hezky zvládnout i na kolech. I tady je ale potřeba počítat s kopci. My jsme pokaždé výlety střídali.
Modrava – Tříjezerní slať
Trasa vedla přes chatu Rybárna. Půjdete podél Roklanského potoku. Ten je neuvěřitelně čistý a prostě nádherný! Šumava je známá svými rašeliništěmi, slatěmi. Je tedy logické, alespoň jedno navštívit. Trasa je celkově dlouhá asi 12,5 km, díky pěkné upravené cestě není tak náročná a lze ji zvládnout jak s dětmi (i s kočárky), tak i na kolech.
Sušice
Městu se říká brána Šumavy a rozhodně stojí za navštívení. Pokud by vám počasí nepřálo, nebo toužíte po poznání, doporučuji navštívit muzeum legendárních sirek SOLO.

Pramen Vltavy
K pramenu Vltavy se vydejte z Kvildy. Odtamtud se vydejte po modré turistické značce k prameni. Trasa tam a zpět je dlouhá 14 km.

Kašperk, Kašperské Hory
Nejvýše položeným hradem v Čechách je právě hrad Kašperk. Jeho monumentálnost a výhled na celou Šumavu vás prostě dostane! A i když byla chvílemi cesta na hrad z parkoviště nezáživná (až lehce nudná), stálo to za to. Cestou na Kašperk budete projíždět městečkem Kašperské Hory a pokud sledujete seriál Policie Modrava, pak vám zdejší náměstí bude hodně povědomé.

Srní – naučná vlčí stezka
Procházíte lesním areálem a pokud budete mít štěstí a budete tišší, uvidíte vlky. Jsou to nádherná zvířata.
Černé jezero
Jezera jsou dalším typickým symbolem Šumavy. Jezero se dá obejít, ale rozhodně nespěchejte a kochejte se pohledem na vodní plochu a hluboké lesy kolem dokola (i když požrané kůrovci..). Z parkoviště na Špičáckém sedle nás k jezeru po 3,5 km zavedla žlutá turistická značka.

Chalupská slať
K této Chalupské slati se dostanete pohodlnou cestou. Auto nechte zaparkované na centrálním parkovišti v obci Borová Lada. Poté se vydejte po asfaltové silnici směr Modrava. Asi po jednom kilometru narazíte na odbočku vpravo. Ta vás zavede až k Informačnímu středisku Svinná Lada. Od něj vás asi kilometrový dřevěný chodník dovede k Chalupské slati.
Pokud chcete, pokračujte dále (pěšky či na kolech) po zeleném značení směr Nové Hutě Polesí a následně pak po žluté na Šindlov ke kapličce.

Zde vás potká asi nejhorší úsek. Červené turistické značení totiž vede přes louku do kopce a pak dále do lesa. Tam se ale už dostanete na zpevněnou cestu. Dále pokračujte směrem na Bukovec. Další zastávkou je Alpská vyhlídka. Na ni nás navede odbočka na pokraji lesa. Při dobré viditelnosti můžeme vidět i Alpy. Z vyhlídky se vraťte zpátky na červenou a sjedeme až na silnici na křižovatku. Dále pokračujte po zelené až zpátky do Borových Lad k autu.
Trasa je dlouhá asi 15 km a vyjma výstupu na louku se jedná o příjemný a mírný terén.
Státní hrad Velhartice

Pokud chcete při dovolené navštívit i památky, zamiřte na hrad a zámek Velhartice.
Vybrat si můžete ze tří prohlídkových okruhů, plus prohlídky skanzenu lidové architektury pod hradem. My jsme zvolili okruh: Gotický hrad. Délka prohlídky byla asi 50 minut a byla plně dostačující. Pokud vás prohlídka unaví, občerstvit se můžete v restauraci přímo v areálu hradu.
Kousek za Velharticemi (směr Stojanovice) se nachází rybník Bušek. Okolí rybníku obec udržuje a v rybníku se dá i vykoupat.
Rozhledna Svatobor
Z rozhledy Svatobor, tyčící se nad Sušicemi, se vám naskytne krásný výhled na Šumavu českou i německou.

K rozhledně se dá zajet autem, pro zdatné turisty je samozřejmě možné celý kopec si vyšlápnout. V přízemí rozhledny se nachází i bistro, kde se můžete občerstvit.
Špičák a Čertovo jezero
Vrchol Špičák se nad Šumavou tyčí ve výšce 1 202 m.n.m. Buď si můžete kopec vyšlápnout anebo se na něj, jako my, vyvést čtyř sedačkovou lanovkou. Lanovka se nachází ve ski a bike areálu Špičák. Auto nechte zaparkované na vyznačených záchytných parkovištích.
Lanovkou se povozíte asi 20 minut a naskytne se vám krásný výhled nejen na Špičák, ale také na Železnou Rudu, kterou budete mít v zádech.
Když vystoupíte, přivítá vás nová rozhledna. Vstup na ní je zadarmo a rozhodně si ji vyšlápněte. Uvidíte mimo jiné Nýrskou vodní nádrž, německou stranu Šumavy, ale také Čertovo jezero, k němuž se záhy můžete vydat.
Čertovo jezero je další známé ledovcové jezero Šumavy. Z vrcholu Špičáku se k němu dostanete pohodlnou cestou (asi 1,5 km).

Pokud s sebou budete mít kola, dojedete až závoře. Od té musíte kolo pouze vést vedle sebe. Příjemná procházka je sice místy prudší (jde se lesem, přes kořeny,..), ale není nikterak náročná.
Od Čertova jezera se můžete vydat dále k Černému jezeru, nebo jako my zpátky k parkovišti. Po žluté turistické značce se vydejte dolů, cesta vás povede přes sjezdovky, ale nebojte se, k parkovišti vás asi po hodině pohodlně dovede.
Pozor! Pokud byste se rozhodli navštívit při jednom Čertovo a Černé jezero, jde to, ale pouze pěšky! Na kole je tato trasa zakázaná a pozor! Za porušení zákazu jsou tučné pokuty.
Tak co, navnadila jsem vás na Šumavu? Příště se můžete těšit na pokračování.

