Cestování

Toulám se po Česku – Rosa coeli v Dolních Kounicích

A protože se blíží víkend, přináším vám tip na jeden krátký výlet. Tentokrát vás zavedu do kláštera.


místo určení

Řeč bude o klášteru Rosa coeli (lat. růže nebes), který se nachází v městečku Dolní Kounice. Pokud se pohybujete v okolí Brna, rozhodně doporučuji zajet si zhruba 25 km do Kounic.

historie kláštera

Původně ženský klášter byl vystavěn ve 12. století a obývaly ho sestry premonstrátského řádu.

Bohužel, potkal ho osud jako jemu mnoho podobných staveb – za husitských válek byl vypálen. I přesto se ho premonstráti pokusili obnovit. Poslední ránu mu zasadil v roce 1703 požár. Od té doby se z kláštera stala zřícenina.

současný stav

To ale neznamená, že by objekt chátral a nebyl nikterak využit. Možná vám bude povědomý z několika televizních a filmových zpracování. Točila se zde pohádka O statečném kováči, díl Četnických humoresek, historický film Hlas pro římského císaře anebo epizoda z Labyrintu.

Rosa coeli také slouží jako kulturní místo, kde se konají společenské akce. Právě při naší prohlídce se v areálu kláštera připravovali hudebníci na večerní koncert.

Byť se jedná o zříceninu, je vstup do ní zpoplatněn a mimo otevírací dobu se do ní nedostanete.

Autem se dostanete až téměř ke klášteru. Plac na parkování je značen a je zdarma.

nejen klášter

Byť jsou Dolní Kounice městečkem o dvou a půl tisíci obyvatelích, je turisticky zajímavé. Pokud už do města přijedete, navštivte i místní synagogu se židovským hřbitovem, zámek, kapli svatého Antonína anebo třeba dalších dvacet dva kulturních památek.

Webové odkazy

Oficiální stránky města Dolní Kounice

zdrojový text o klášteru Rosa coeli

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *