Cestování

Toulám se po Česku – Poděbrady a Nymburk na kolech

Protože se nám epidemiologická situace nadále zlepšuje (díky Bohu!) a protože vypadá, že i počasí si už dalo říct, můžeme opět vyrážet na výlety. Já vás tentokrát zavedu do Středočeského kraje.

náměstí Jiřího z Poděbrad v Poděbradech

HOLKY A KLUCI Z POLABÍ A NA KOLE

Konkrétně do dvou krásných historických měst, do Poděbrad a do Nymburka.

Přesně před rokem jsme si dali krásný cyklo výlet podél řeky Labe z Poděbrad do Nymburka a zpět.

Tato trasa s sebou nese řadu výhod.

1. Trasa vede více téměř celou dobu po cyklostezkách a podél krásného Labe, které nabízí nejen příjemný vlhký vzduch, ale také krásná zákoutí.

2. Celou cestu jedete po rovině! Takže šlapete, šlapete a najednou jste v cíli.

3. Z Poděbrad do Nymburka je to podél řeky cca 9 km. Připočítejte cestu zpět a vyjde vám krásných 20 kilometrů. Po zimě, pro méně zdatné jezdce nebo pro rodiny s dětmi je tato trasa ideální.

4. Po obou březích najdete bezpočet hospůdek a stánků, takže hlady ani žízní neumřete (samozřejmě nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření!).

KDE ZAČÍT?

Je to celkem jedno. My jsme nechali auto zaparkované před obchodním domem na kraji Poděbrad a téměř okamžitě jsme se napojili na cyklostezku, která nás od místní Malé vodní elektrárny dovedla až do centra města. A protože trasa vede je lemovaná nejen Labem, ale také stopami českých dějin, podniknete vlastně takové cyklotoulky českou historií.

U této Malé vodní elektrárny jsem se pojili na cyklostezku

PODĚBRADY

Poděbrady jsou krásné město proslulé svými lázněmi, ve kterých se léčí především pacienti se srdečními onemocněními.

V sezóně musíte počítat s tím, že na kolonádě i na náměstí před sochou Jiřího z Poděbrad bude rušno. Ale to je vlastně všude…

Za povšimnutí stojí rozhodně nejen náměstí se zámkem, ale také právě lázeňský park s proslulými květinovými hodinami.

Ale pozor, pokud se rozhodnete, že stejně jako my pojedete na kolech, musíte počítat s tím, že přes lázeňskou kolonádu budete muset kola pouze vést!

Lázeňské vřídlo na kolonádě

NYMBURK

Z Poděbrad jsme se po břehu Labe vypravili do Nymburka. Toto rodné město Bohumila Hrabala stojí rozhodně za navštívení. Jeho stopy zde nalezneme často.

Nymburské hrady foceny od Labe

Za nymburskými hradbami naleznete krásný výhled na řeku a zároveň dostatek laviček na příjemné odpočinutí a třeba i na piknik. Zpáteční cestu do Poděbrad jsme podnikli po druhém břehu Labe.

JEŠTĚ NEKONČÍME – HRADIŠTĚ SLAVNÍKOVCŮ

Bývalé hradiště Slavníkovců

Když už jsme byli v Poděbradech, nemohli jsme si nechat ujít návštěvu bývalého hradiště rodu Slavníkovců, které leží v nedaleké Libici nad Cidlinou (asi 6 km). Rod Slavníkovců patřil mezi největší a nejznámější v tehdejších Čechách. A to je zřejmě stálo život. Doslova. 9. září 995 došlo k vyvraždění (zřejmě na rozkaz Přemyslovců) všech Slavníkovců. Zachránil se jen biskup Vojtěch, který byl v té době v Břevnovském klášteře.

Sousoší svatého Vojtěcha a svatého Radima

Na místě této tragédie vznikla v 60. letech 20. století archeologická památková rezervace, od roku 1989 je zapsána na seznam národní kulturní památky České republiky.

ZASTAVENÍ CESTOU – BITVA U KOLÍNA

Než jsme do Poděbrad ráno vůbec dojeli, zastavili jsme se u další historické památky, kterou já jakožto milovnice českých dějin, nemohla vynechat. Ostatní se mnou solidárně z auta vystoupili a památník si prohlédli také.

Pomník bitvy u Kolína

Nedaleko obce Křečhoř se nachází monumentální památník (který je díky okolním rovinám vidět z daleka) připomínající bitvu z 18. června 1757. Tato bitva vstoupila do povědomí jako bitva u Kolína a byla součástí tzv. sedmileté války (válka o rakouské a slezské dědictví). Tehdy musela Marie Terezie čelit rozpínavosti pruského císaře Fridricha II.

V této bitvě se proti sobě utkala vojska rakouská (v čele s maršálem Leopoldem Daunem) proti vojskům pruským, vedeným přímo císařem Fridrichem.

Výsledek bitvy byl pro rakouské vojsko velmi důležitý. Rakušané zvítězili a mohli se tak dále podílet na bojích za znovu získání a udržení Slezska.

Je škoda, že ačkoliv se jednalo o velké a významné vítězství (i nás Čechů), stojí tato bitva – i pomník – ve stínu bitev prohraných.

Tak co, nalákala jsem vás? Šlápnete do pedálů a podniknete také cyklotoulky českou historií?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *