
Toulám se po Česku – Nové Hrady alias Versailles a Schönbrunn
Dnes vás zavedu do Versailles. Ale toho levnějšího a bližšího.
Že netušíte, o čem je vlastně řeč? Přízvisko české Versailles si vysloužil zámek Nové Hrady v Pardubickém kraji, 15 kilometrů od Litomyšle

trocha historie nikoho nezabije
Původně rokokový zámek byl vystavěn v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem. Připomínat by měl (i díky svému francouzskému parku) již zmíněné francouzské sídlo Versailles nedaleko Paříže či habsburský letní zámek Schnöbrunn ve Vídni.
Posledním majitelem byl textilní továrník Josef Bartoň z Nového Města nad Metují, zámek byl ale bohužel po roce 1948 zkonfiskován a od té doby chátral. Spásy se mu dostalo v roce 1997. Tehdy ho v restituci koupili současní majitelé manželé Kučerovi. Od té doby prochází celý zámecký areál rozsáhlou rekonstrukcí a je zpřístupněn veřejnosti.









informace pro návštěvníky
Stejně jako většina dalších zámků i Nové Hrady nabízejí prohlídkový okruh.
Pokud jste milovníky květin a okrasných zahrad, jistě navštivte i ty novohradské. Z důvodů vysokých finančních nákladů na úpravu zahrad je vstup do nich zpoplatněn.
Rozhodně ale neprohloupíte. Naskytne se vám podívaná na arboreta, bludiště, fontány, altány, rosalium i křížovou cestu.
Vedle zámecké zahrady najdete oboru s daňky a s jeleny, kteří se lidí už opravdu nebojí a nechávají se od nich dokonce i krmit.
















Zámek Nové Hrady je partnerem také světoznámého hudebního festivalu Smetanova Litomyšl a některá představení a koncert se konají právě v zámeckých prostorech.
Stejně tak se na zámku můžete podívat i do Muzea motokol a Galerie klobouků.
Pokud budete po toulkách zámkem unaveni, k dispozici vám je zámecká kavárna a restaurace.

A třešnička na úplný závěr – pokud toužíte po pohádkové svatbě, ani to není nemožné. Svatby se na Nových Hradech pořádají pravidelně.

