Cestování

Toulám se po Česku: Neulust, Vraclav a Vršovci

Už se těším na víkend. Hrozně moc! Mám ho totiž spojený nejen s pozdějším vstáváním, vydatnými snídaněmi a odpočinkem, ale také s výlety. A protože tipů na výlety není nikdy dost, přináším vám hned dvě místa, která stojí za navštívení.

Opět se přesuneme k nám – do Pardubického kraje. Toulky přírodou proložíme historickými památky. Už se těšíte?

Neulust

nově vybudovaný areál u Neulustu

I když zní název německy, jedná se o českou zříceninu zámku z 18. století. Leží cca 23 km východně od Pardubic.  Najdete ji mezi obcemi Uhersko a Trusnov, uprostřed francouzského parku.

zřícenina zámku Neulust

I když se jedná pouze o zříceninu kdysi loveckého zámku, který nechal vystavět hrabě Kinský, místo rozhodně stojí za návštěvu. V okolní zeleni stojí totiž nově vybudovaný areál, který nabízí nejen edukační zázemí pro nejmenší návštěvníky.

Součástí je i ohniště, kde si můžete opéct buřty.

Vraclav

Necelých 10 km směrem na Vysoké Mýto narazíte obec Vraclav. A pokud vám je tenhle název povědomý, nemýlíte se. Hrdou rodačkou je totiž novinářka a redaktorka České televize Linda Bartošová.

Když necháte auto zaparkované na návsi, dojdete krátkou procházkou (asi 1 km) do Svatého Mikuláše (součást obce Vraclav). Tam vaši pozornost upoutá poutní barokní areál, kterému vévodí právě kostel svatého Mikuláše.

Areál je dále tvořen budovou bývalých lázní a poustevnou. V současné době slouží jako muzeum, naleznete zde například expozici barokních soch. Otevírací dobu si ale raději ověřte předem na webových stránkách.

Vršovci

V minulém Toulání jsem vás zavedla k bývalému hradišti rodu Slavníkovců, tentokrát vás zavedu k hradišti dalšího významného českého rodu – Vršovců.

I tady se odehrál krvavý zločin. Roku 1108 nařídil přemyslovský kníže Svatopluk rod Vršovců vyvraždit. A tak se taky stalo.

Dnes můžeme vidět už jen památnou mohylu, která zde byla vybudována v roce 1908.

Jak se na tohle slovanské návrší dostanete? Úplně jednoduše. Z barokního areálu vede značená turistická cesta až na kopeček nad kostelem. Cesta vám nezabere ani pět minut.

Tak co? Zavítáte na některé z těchto míst?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *