Knihotipy

Tomasz Jedrowski – Plavec ve tmě

Když nepočítám jednu nebo dvě dětské knížky, které jsem kdysi dávno četla, byl Plavec ve tmě mojí první knížkou od polského autora. Byla jsem zvědavá, jak se autor vypořádal s nadčasovým tématem, které ale v Polsku rezonuje a rezonovalo daleko víc než u nás.


o autorovi

O autorovi Tomaszi Jedrowskim (*1986) se český čtenář zase tak moc informací nedozví. Jistě ho ovlivnil fakt, že se narodil již v Západním Německu, kam jeho rodiče emigrovali. Nyní žije ve Francii a píše anglicky. Román Plavec ve tmě je jeho debut z roku 2020. Do češtiny jej přeložil Ladislav Nagy.

člověk vs. víra

V silně katolickém Polsku se odlišnost někdy prosazuje dost těžko. Teď k tomu ještě připočtěte jiné politické zřízení, třeba socialismus. Přesně do takové doby, konkrétně do 80. let, nás zavádí Jedrowskiho román Plavec ve tmě.

Hlavním hrdinou je mladík Ludwik. V podstatě dva mladíci; ten druhý se jmenuje Janusz Beniek. Společně tráví volný čas na zemědělské brigádě a byť jsou vychováváni v katolické víře, cítí k sobě více než pouhé sympatie. Homosexualita je v Polsku zakázané slovo. Stejně tak je vzrušuje čtení zakázaných knih.

Vypravěčem příběhu je samotný hlavní hrdina Ludwik. Ten se však nyní nenachází v polské Varšavě, ale v New Yorku. Retrospektivně vzpomíná na svůj první milostný zážitek, který v něm zůstal i po letech.

já Ludwik vám teď budu vyprávět

Po velmi intenzivním milostném týdnu na brigádě se Ludwik a Janusz rozešli zpátky do svých vyjetých kolejí. Nastoupili na univerzitu do Varšavy a oba řeší, jak se ke společnému vztahu postavit nyní. Zda odolávat nátlaku státního aparátu, anebo emigrovat do volného světa.

Oba ale zjišťují, že mají na život v socialistickém Polsku jiný názor. Zatímco Ludwik proti režimu vystupuje a nesouhlasí s ním, Janusz pluje s davem a když se mu naskytne možnost, využívá i výhody známosti s prorežimní prominentkou Haniou.

román o hledání?

Po celou dobu čtení jsem přemýšlela, jaké je hlavní téma celého románu. Jasné je, že je to hledání. Ale čeho? Sama sebe? Identity? Lásky? Svobody? Osobní odvahy?

Vlastně všeho. Jedrowski v Plavci ve tmě poukazuje především na tematiku LGBT+ komunity. Románem ukazuje, že homosexualita je i dnes v mnoha státech tabuizovaná. V mnoha ohledech mi Plavec ve tmě připomínal román Tapetář. Pokud vás téma LGBT komunity a dějin zajímá, doporučuji román k přečtení.

Hodnocení: 8 z 10

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *