Knihotipy

Tereza Schillerová – Bumerang

Už tomu je pár let, co jsem o autorce slyšela prvně, až teď jsem se dostala ale k její knize (a to rovnou k novince) s názvem Bumerang.

KDOPAK TO PÍŠE?

Tereza Schillerová (*1980) vstoupila na knižní trh svými knihami Deník raka, Deník raka 2, ve kterých velmi otevřeně popisuje svůj boj s rakovinou. Knihy napsala podle svého blogu. Další knihou byla Princezna Psycho (2019). Její poslední knihou je Bumerang (2020).

DVĚ ŽENY, DVA ŽIVOTY

Linda a Klára. Dvě kamarádky od dětství, dva neprosto rozdílné životy, jedna nehoda.

Linda vystudovala medicínu, provdala se za rovněž lékaře Davida a pracuje jako praktická lékařka na poliklinice. Ze začátku vypadalo vše jako z pohádky, postupem času se z pohádky stává noční můra. Z milujícího manžela se stává žárlivý a agresivní tyran. Na venek se Linda snaží předstírat, že se nic neděje, domácí násilí tají před svou matkou, v práci před kolegy. Možná by vše tajila ještě dále, nebýt setkání s Klárou, které prostě lhát nedokázala.

V této situaci je Klára ta, která je pevná zásadová rozhodná a silná. Poradí Lindě, jak se z nefunkčního a života ohrožujícího manželství najít cestu. A i když je cesta z pekla trnitá a na hranici života a smrti, vše se podaří. Linda se odstěhuje zpět do rodného města, do domu ke své matce a začíná žít nový život.

Od poloviny Bumerangu se do popředí dostává Klára – žena akční, energická, která si vždycky umí se vším poradit. Co se ale stane, když jí do manželství zasáhne psychopatická učitelka z mateřské školy a nevěra?

A DALŠÍ A DALŠÍ POSTAVY A PSYCHOPATI

S postavou Kláry se do příběhu dostávají další postavy. Možná výstižněji řečeno další psychopati. Klářin bývalý přítel, který skončí na psychiatrii. Pak je tu také psychicky narušená matka synovy spolužačky, která tyranizuje nejen manžela Milana, děti, ale také ostatní rodiče, dokonce i učitelku ve škole.

Boj proti agresivní a tyranizující matce spojí jejího manžela Milana s Klárou. Zvládne se Milan vzmužit a vymanit z manželčina vlivu?

CO STRANA TO…

Chtělo by se dodat co strana to perla! Je pravda, že se Schillerová pustila do témat, kterých není nikdy dost a které jsou možná i částečně tabuizované. Za to patří autorce velký dík (a ještě za krásný jazyk).

Pokud bych si ale mohla vybrat, raději bych si přečetla dvě knížky, ve kterých budou tato citlivá témata ještě více rozebraná. Při čtení Bumerangu jsem měla problém s tím, že jakmile jak jsem se začetla a vžila do osudu postavy Lindy, přišel v podstatě v půlce knížky střih a konec a začal se další příběh Kláry.

A do těchto dvou velmi náročných a složitých osudů se vmíchávají další a další témata a postavy. Na mě toho bylo chvílemi až moc.

UČEBNICE PSYCHOLOGIE

Ještě jeden dík Schillerové patří. V knížce představila nejen náročné životní situace a chování, ale také psychologické pojmy. Mezi ně patří i pojem: Cochemský model. Přiznám se, že jsem o něm doposud vůbec nevěděla.

To jak Cochemský model funguje a proč se po rozvodech aplikuje, si můžete přečíst na následujícím webu.

Bumerangu ale autorka ukazuje, že nemusí vždy fungovat a jak nebezpečné to někdy může být.

Hodnocení: 8 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *