Knihotipy

Petra Soukupová – Kdo zabil Snížka?

Ačkoliv teď čtenářské publikum hltá její novou knížku, já sáhla po něčem starším. A ještě k tomu určeném pro děti. Soukupová ale umí překvapit. Dozvíte se v recenzi.

O AUTORCE

Spisovatelku a scénáristku Petru Soukupovou (*1982) asi není čtenářům potřeba dlouze popisovat. Poté, co vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU, debutovala v roce 2007 románem K moři. Od té doby napsala šest samostatných knih pro dospělé, spolupodílela se také na vydání řady povídkových souborů.

Soukopová ale nezapomněla ani na nejmladší čtenáře. V roce 2014 vydala svoji první dětskou knížku Bertík a čmuchadlo. O tři roky později následovala kniha Kdo zabil Snížka?

PRO DĚTI. I KDYŽ….

Primárně se jedná o knihu pro děti a mládež. Příběh, jehož hlavní hrdinové tvoří děti okolo jedenácti let. Mohlo by se tedy na první pohled zdát, že dospělým nemá co říct. Opak je ale pravdou. Soukupová zavádí dětské hrdiny do světa dospělých. Hrdinové jsou stavěni před složitý svět rodičů, před komplikované mezilidské vztahy. Autorka se však tyto situace snažila citlivě a srozumitelně dětským čtenářům podat a vysvětlit. Soukupová s pustila do témat vztahů mezi „dospěláky“ z pohledu dětí. A proto i dospělí najdou v příběhu něco známého. A proto je Kdo zabil Snížka? knížkou pro celou rodinu. Bez nadsázky.

DETEKTIVKA? JO!

O co tedy v knize jde? Martina si moc přála psa a když ho konečně dostala, netušila, jaké nepříjemnosti s ním bude mít. Dospělí jsou proti Snížkovi vysazení, Martina a její kamarádi o brání. Jednoho dne je Snížek nalezen mrtvý. Z dětí se stanou detektivové s jediným cílem – najít Snížkova vraha. Postupně si prověří téměř celou vesnici, svůj okruh zájmu zúží na pár podezřelých. Jak se ale nakonec ukáže, vrahem byl někdo úplně jiný.

PODOBNOST NENÍ NÁHODNÁ

Pokud jste od Soukupové četli knížku Nejlepší pro všechny a je vám postava Snížka povědomá, věřte, že se nejedná o náhodu.

Soukupová psala obě knížky (Kdo zabil Snížka? a Nejlepší pro všechny) ve stejný čas a příběhy jsou vlastně paralelní, vzájemně propojené a navazující. Jen s tím rozdílem, že jedna knížka je pro děti a druhá pro rodiče. Velmi originální nápad, že?

ZÁVĚREM

Moc ráda si sem tam přečtu knihy pro děti a mládež. U Kdo zabil Snížka? jsem byla velmi příjemně překvapená. Příběh mě bavil a přiznávám, že jsem „vraha“ hádala špatně. Pokud hledáte knihu, o které byste si mohli doma povídat všichni (i s dětmi), pak je Kdo zabil Snížka? tou správnou volbou.

HODNOCENÍ: 9 Z 10

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *