Knihotipy

Petra Dvořáková – Chirurg

Jak se vám čtou knížky, ve kterých vám je hlavní hrdina krajně nesympatický? Neřešíte to? Dělá vám to problém? Odložíte knížku? Já nakonec vydržela a román dočetla. Jestli jsem toho nakonec litovala, se dozvíte v dnešní recenzi.


o autorce

Petra Dvořáková (*1977) má na českém literárním poli už své jisté a zasloužené místo. Dokáže vždycky přijít s něčím, co čtenáře překvapí. Ať už to byla Dědina, Vrány, nebo Já jsem hlad. Román Chirurg vydala v roce 2019, opět v nakladatelství Host.

chirurg

Hlavní postavou je asi čtyřicetiletý lékař malé okresní nemocnice na Šumavě Hynek Grábl. Má ženu, má děti, rodiče na venkově, taky milenku, a především jednoho kostlivce z minulosti.

Oním kostlivcem je alkohol, lépe řečeno jeho nadměrné užívání i na pracovišti. Proto musel odejít z dobrého míst pražské kliniky do oblastní zapadlé nemocnice. Proto ochladly vztahy s manželkou. Proto nemá dost peněz. Teď jen v podstatě trne, aby to na něj neprasklou. Vypadá to, že se mu všechno podaří ukrýt, jenže…

je to prostě srab

Ať se nikdo na mě nezlobí, ale jiným slovem jsem Hynka nazvat nemohla. Začne stejně pít, místo, aby se problémům ve vztahu s manželkou postavil čelem, najde řešení v podobě milenky a zatlouká dál. Chlast, finanční problémy i milenku. Lže svým starým rodičům, doma se mu kupí střety s pubertálním synem Jáchymem a také citlivou dcerou Aničkou. V práci se bojí postavit primáři, i když ví, že nejedná správně. Bojí se svých dlouholetých kolegů, protože co kdyby na něj něco věděli.

A tak vlastně jen přežívá. A čtenář spolu s ním a celou dobu přemýšlí, kdy a jestli vůbec na něj něco praskne. Tohle napětí si udrží opravdu až do konce románu.

náhled do zákulisí

V době, kdy stále frčí Ordinace a spoustu dalších podobných seriálů, je Chirurg další možností, jak nahlédnout do lékařského prostředí. Dvořáková zde velmi hezky popisuje nejen některé zákroky, vyšetření a průběhy úkonů, ale představuje nám také chod českého zdravotnictví jako celistvého systému. No, někdy a něco by snad člověk radši ani neviděl…

Nemocnice na kraji města v knize

Nemůžu si pomoct a zbavit se dojmu, že mnoho motivů z Chirurga bylo použito již dávno, a to Jaroslavem Dietlem, scénáristou legendárního československého seriálu Nemocnice na kraji města. Jen uznejte, milostný vztah lékaře a sestry (doktor Blažej a Ina), alkohol na pracovišti (doktor Sova mladší), zkušená staniční sestra (vrchní sestra Jáchymová), podlézavost (doktor Cvach) atd. To mi ubíralo chuť číst vlastně dál. Měla jsem pocit, že přeci tuhle situaci a příběh už znám a že mě žádné velké překvapení nečeká… Škoda.

závěrem

Petra Dvořáková rozhodně patří mezi současné přední spisovatelky a já se moc těším na její letošní novinku Zahrada. Román Chirurg nicméně nebyl mým šálkem čaje a dočetla jsem více méně jen z donucení. Vyzdvihnout musím ovšem jazykovou stránku románu, kdy Dvořáková opět potvrdila, že ovládá krásná souvětí, byť okořeněná sem tam vulgarismy a obecnou češtinou.

Hodnocení: 6 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *