Knihotipy

Michaela Duffková – Zápisník alkoholičky

Ještě stále probíhá tzv. suchej únor, a proto vám dnes představím knihu, která má se suchým únorem hodně společného. Lépe řečeno, její autorka, ta může vyprávět…

KDO JE TA ALKOHOLIČKA?

O Michaele Duffkové (*1992) jsem prvně slyšela asi před dvěma lety, když jsem s ní četla rozhovor. Podle toho, co v něm vyprávěla o tom, co zažila, jsem si myslela, že jí musí být alespoň čtyřicet. Jaké bylo mé překvapení, když jsem následně zjistila, že je jen o tři roky starší než já…

Michaela Duffková je, jak sama o sobě říká, abstinující alkoholičkou. Snad. V tomto boji nejste nikdy 100% vítěz.

Již v rámci svého léčení si začala psát deníkové zápisy. Ty ji měly pomoci ke zvládnutí závislosti. A protože zápisky zajímaly i její okolí, rozhodla se ze svých zápisků vytvořit blog. Blog slavil mimořádný úspěch. Všimla si ho i porota Magnesie Litery a udělila mu cenu Magnesia blog roku 2019. Odtud byl už jen krůček ke knižní podobě Zápisníku alkoholičky, který vyšel v roce 2020.

JEDNA SKLENIČKA, DVĚ SKLENIČKY, JEDNA LÁHEV…

Michaela Duffková se vrací zpět do svého dětství a mládí, aby čtenářům ukázala, jak lehké je si vypěstovat až příliš kladný vztah k alkoholu, jaké podměty mohou alkoholismus nastartovat a přiživovat.

Postupně nás Duffková pouští víc a víc do jejího soukromí. Pouští nás tam tak, jako tam pouštěla alkohol. Ukazuje, jak se ze zdánlivě náhodných a občasných alkoholických situacích stávají opakující se momenty. Jak je celý alkoholismus náročný nejen pro samotného alkoholika, ale také pro partnery, rodiče a celé okolí.

PIJE PŘECI KAŽDÝ

Duffková pomocí deníkových zápisků seznamuje čtenáře nejen se svou životní anabází, ale také s probíhající léčbou, se sebe přijetím, i se zklamáním. S tím, jak velkou sílou může být narození dcery, i s tím, jaké je to přiznat si, že to člověk sám prostě nezvládl.

Autorka v knize líčí velmi realisticky, jak celý proces vzniku závislosti i odvykání probíhá.

Upozorňuje, že závislost na alkoholu přichází velmi nenápadně a plíživě. Protože pije přeci každý a divný je spíš ten, kdo ve společnosti nepije. V tom může být právě kámen úrazu.

Po vydání knihy se ale Duffková od problematiky alkoholismu neodtrhla, spolupracuje s centrem ALKOS a snaží se šířit osvětu o alkoholismu.

Mezitím se z ní stala už dvojnásobná maminka a také autorka druhé knihy – její novinka Zápisník abstinentky vyjde v březnu 2021.

A PROTO SUCHEJ ÚNOR

Suchej únor vznikl z iniciativy lidí upozornit na problém alkoholismu a zejména přístupu lidí k alkoholu jako takovému.

Pokud se o celé akci chcete dozvědět více, jděte na jejich webové stránky: www.suchejunor.cz

HODNOCENÍ: 8 z 10

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *