O všem

MDŽ – Mezi námi ženami

8. březen je vyhlášen Mezinárodním dnem žen. A protože tento svátek každoročně vzbuzuje různorodé reakce, stejně tak jako postavení žen ve společnosti, trochu se na MDŽ podívám.

Komunistický svátek? Ale kde že…

Nejdříve trochu historie. MDŽ je opředen mnohými mýty. Jedním z nich je, že se jedná 
komunistický svátek, který k nám dovlekli soudruzi ze Sovětského svazu. Ale omyl, přátelé! 
To, že ho komunisté později využili k propagaci svých myšlenek a zneužili ho do podoby, kterou máme, bohužel většina z nás, zafixovanou, je už věc druhá. 

Dalším mýtem je, že se jedná o poměrně nový svátek, slavený od 20. století, kdy ženy získávaly 
ve většině států volební právo. A další omyl!
První zmínky o jakémsi dnu žen najdeme už u starověkých Římanů. Slavit ho mohly sice jen vdané ženy, ale už tehdy tento den dostávaly dárek od svých drahých poloviček. Takže, povězme si rovnou, květina, víno, chlebíček, zákusek, nebo jiná forma pozornosti nás ženy (vdané i svobodné) jistě potěší i dnes v 21. století.
Tím vyvracíme i první mýtus, že jde o komunistický svátek. Ve větší míře se svátku dostalo pozornosti během 19. století ve Spojených státech.

Už v roce 1857 probíhaly v USA protesty za lepší postavení žen ve společnosti. Jejich snažení převzalo na počátku 20. století sdružení sufražetek. Jednalo se o radikální bojovnice za všeobecné hlasovací práva žen (ang. suffrage).  Sufražetky a další ženská hnutí se shromažďovaly pravidelně nejen v USA, ale například také v Británii či Francii. 

Roku 1908 se v New Yorku rozhodlo několik tisíc švadlen stávkovat za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a také za volební, politická a hospodářská práva pro ženy. To vedlo k tomu, že od té doby se v USA slavil Národní den žen vždy poslední únorovou neděli.

V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910 na konferenci v Kodani.

8. březen se jako den slavení ustanovil až po první světové válce a v roce 1975 byl svátek oficiálně uznán Organizací spojených národů. Připomínán je jako den mezinárodní solidarity žen 
za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Abychom si nemyslely, že jsme my Češky a Slovenky (potažmo Čechoslovačky) byly nějak pozadu. Podobné hnutí se u nás začalo formovat také již v 19. století a na rozdíl od většiny ostatních států jsme byly (co se volebního práva týče) úspěšné. 

29. února 1920 byla přijata Ústavní listina Československé republiky a Češky a Slovenky tak mohly volit a být volené mezi prvními na světě. Slovensko si stoleté výročí přijetí Ústavy a získání volebního práva žen připomnělo volbami do Národní rady.

V dnešní době je MDŽ vnímán jako boj za práva žen (volební právo – ne všude na světě ho ženy mají, antikoncepce, potraty…), zrovnoprávnění žen s muži v oblasti pracovních a platových podmínek a ve společnosti jako takové. 

zdroj obrázku: www.teraz.sk

Wonder woman, stereotypy, emancipace a vzory

Asi bych zde mohla dlouze polemizovat a argumentovat o výchově dnešních generací dívek
a o vedení žen. O tom, jak ženu i dnes vnímáme přes různé stereotypy a jak se vlastně i někdy dobrovolně smiřujeme s naší situací jen proto, že jsme ženy. A také o tom, jaký tlak je na nás paradoxně veden, abychom vše zvládaly, vypadaly úžasně, bojovaly za svá práva a přitom byly nenápadné a neprovokovaly společnost. Toto téma ale, s dovolením, přenechám sociologům nebo psychologům.

Feminismus jako sprosté slovo

Feminismu se věnuje Téma knížky totiž s mým dnešním komentářem úzce souvisí. Například knížka Feministky nenosí růžovou a jiné lži vystihuje současnou situaci ohledně feminismu. Proč je dnes slovo feministka bráno spíše jako nadávka. Proč stále platí stereotypy o feministkách, když už dávno nejsou pravda?

MDŽ v Rusku

Moje ruská studentka mi nedávno vyrazila dech, když mi řekla, že slaví jako státní svátek Den mužů. Ten připadá na 23. února a je to opravdu státní svátek se vším všudy. Lidé jsou doma, děti nechodí do školy. Původně se sice jednalo o Den rudé armády a námořnictva a slavit ho mohli pouze vojáci, díky rozpadu SSSR ho ale mohou slavit všichni muži a náležitě se na něj těší.

Slavení je až tak veliké, že probíhá už i ve školách. Dívky dávají klukům spolužákům malé dárky, starají se o ně a dělají jim prostě jejich den krásným.

Mohlo by se zdát, že tento svátek je důkazem nerovnoprávnosti mezi ženami a muži. Opak je ale pravdou!

V Ruské federaci se slaví jako státní svátek i Den žen! A to se karty zase hezky obrátí. Ve školách jsou obdarovávány dívky a kluci jim celý den pomáhají a pečují o ně.

Docela sympatické, že?

Ve finále jsou na tom Rusové a Rusky lépe než my Češi a Češky, kteří máme MDŽ jen jako významný den.

zdroj obrázku: www.pixabay.com

Retro MDŽ

A pokud byste si chtěly užít retro MDŽ, přidávám sem odkazy na video pořady.

Retro

Archiv ČT

Vyprávěj

Žena za pultem

Tak, milé ženy, užijme si dnešní svátek, věřme si, užívejme si a podporujme se!

zdroj obrázku: www.pixabay.com

zdroj informací: Český rozhlas, Česká televize

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *