Knihotipy

Matěj Dadák – Muž bez jazyka

Na tuhle knížku jsem měla zálusk už dlouho. Stejně dlouhou dobou se pachtím se sepsáním recenze. Nějak totiž stále ten příběh neumím uchopit.


o autorovi

Autorem vloni vydaného románu Muž bez jazyka je Matěj Dadák (*1975). Možná ho znáte především jako herce, Dadák ale postupně ukazuje, že ani jako spisovatel se neztratí. Upozornil na sebe již v roce 2010, kdy vydal román Horowitz. Svou zatím poslední knihu s názvem Lovci švábů vydal letos.

muž v centru dění

Hlavní postavou je čtyřicátník Arnošt. Vydal úspěšný román Lidé za oknem, s nímž stále objíždí autorská čtení. Cítí, že mu to již nic nedává a chtěl by se svým ne příliš naplněným životem něco udělat.

Pracovní i rodinné záležitosti ho dovedou na jižní Moravu. Zde má sestru s manželem, otce s demencí a milenku/kamarádku Beatu.

Arnošt se dostane do kolotoče událostí, za kterými stojí, z velké části, právě jeho otec.

co tím chtěl autor říct?

Nevím, jestli to byl záměr, ale zdá se mi, že Dadák toužil napsat komplikovaný spletitý a trochu mystický román, který by byl zároveň sondou do života současných single lidí 40+. To vše ještě okořenil rodinnými vztahy. Jako proč ne, ale tohle všechno předpokládá velmi kvalitně sestavený děj, dobře vykreslené postavy a ještě schopnost vypravěče příběh lehce přetlumočit čtenářům. A právě ta lehkost celému románu strašně moc chyběla! Některé pasáže byly dějově tak krkolomné, jiné situace zase zbytečně překombinované a přitažené za vlasy.

muž bez jazyka. proč?

Přiznávám, že mě kniha zaujala samotným názvem. Když autor pojmenuje takto úderně svoji knihu, většinou si čtenář slibuje, že ho při čtení bude provázet nedočkavý mrazení. Tady nic nenastalo a do 90 % knížky jsem si myslela, že musela v tiskárně nastat chyba. Vždyť v příběhu žádný Muž bez jazyka, jehož slibovala i tiráž, není! Nebudu vás napínat. Byl tam. Skoro až na konci. Skoro až zbytečný a nepodstatný. Škoda.

Není ani unavený, ani dostatečně čerstvý na to, aby vstal a chodil. Mohl by uklízet, ale nechce mařit den, jehož velkou část by mohl konečně věnovat psaní, tedy za předpokladu, že by se mu ulevilo.

Muž bez jazyka

závěr

Román Muž bez jazyka je taková čtenářská rychlovka, která se ale bohužel nijak extra nevymyká průměrné současné české tvorbě. Ale na léto… vlastně, proč ne.

Hodnocení: 6 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorem

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *