Knihotipy

Marie Rejfová – Kdo má pod čepicí

Konečně jsem si pořídila čtečku, a tak jsem si mohla přečíst první příběh učitelky a kriminalistky amatérky Josefíny Divíškové.

O AUTORCE

Marie Rejfová (*1976) pracuje jako učitelka v mateřské školce, ale psaní beletrie se věnuje již od mládí. V roce 2015 vydala svou prvotinu pod názvem Čarověník, na něj volně navázala románem Sestra smrt, a pak následovalo vydání povídky Kdo má pod čepicí, ve které se prvně objevila postava učitelky výtvarné výchovy v ZUŠ Josefíny Divíškové, tzv. české slečny Marplové.

JOSEFÍNA DIVÍŠKOVÁ POPRVÉ

Rejfová prvně představila Josefínu v roce 2017 v novele Kdo má pod čepicí, která vyšla jako e-kniha.

Z Prahy se do malého městečka Brod přestěhovala malířka a učitelka výtvarné výchovy Josefína Divíšková. Je to trochu neřízená střela veselé povahy a osobitého humoru a která sem tam přidá nějaký bonmot, který ji vštěpila její babička. Přestěhovala se do velké vily ke své přísné sestře Miroslavě, jejímu muži a dvěma synovcům.

Je čerstvě rozvedená, má dospělého syna a její představa byla, že si na maloměstě bude malovat a tvořit a přitom učit na zdejší umělecké škole. Všechno by šlo podle jejího plánu, až na malý a nepředvídatelný moment – vraždu jejího kolegy v základní umělecké škole.

A VRAHEM JE….

A od tohoto okamžiku je rázem všechno jinak. Vraždu totiž přijíždí vyšetřovat pražský komisař Tvrdík.

Z počátku není vůbec jasné, jaký je motiv vraždy učitele ze školy. Jedná se o vyřizování účtu, nebo o loupežnou vraždu? Ale co by lupiči hledali v základní umělecké škole?

Tvrdík se jeví jako nepřístupný muž. Když se mu Josefína snaží do vyšetřování trochu plést, nevidí to vůbec rád a jeho nepřístupnou skořápku ještě více uzavře.

Postupně se však Josefína ukáže jako velice schopná kriminalistika amatérka, která nakonec pomůže vyřešit celý případ, a navíc, pro Tvrdíka, jako zajímavá a přitažlivá žena.

ČESKÁ KRIMI, DOBRÁ KRIMI

Na začátek je potřeba uvést, že jsem velká milovnice detektivek. Už od mala (mlada). A české detektivky mám ráda ještě víc! A ačkoliv jsou možná větším trendem detektivky severského tipu, já mám tyto kriminálky, ve kterých se mísí humor, ironie, ale i napětí, možná i radši.

Výhodou příběhů s Josefínou Divíškovou je, že je lze číst na přeskáčku (téměř bez jakýkoliv obtíží). V každém příběhu jsou totiž rodinné vazby i vztah s Tvrdíkem stručně vysvětleny.

Pokud jste, stejně jako já, příznivci detektivek, ale chcete si od surového a bestiálního vraždění odpočinout, pak jsou pro vás příběhy s Josefínou Divíškovou tou správnou volbou.

HODNOCENÍ: 10 z 10

Webové odkazy

Rozhovor s autorkou

Více informací o knize

Sledujte Josefínu na Facebooku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *