Knihotipy

Lucie Konečná – Houpačky

Taky si myslíte, že stáří je nudné a nelze na něm najít nic pozitivního? Možná vás po přečtení dnešní recenze přesvědčím o opaku.


o autorce

Lucie Konečná (*1969) pro mě nebyla nováčkem. Seznámila jsem se s ní při čtení její novely Vířivka (2019), která mě opravdu dostala a kterou jsem vám na blogu již představila.

Očekávání a nároky na knížku Houpačky (2021) byly tedy vysoké.

stáří je na draka. nebo….?

Hlavními hrdinkami jsou dvě kamarádky Jiřina a Zdena. Oběma není ani třicet, ani čtyřicet, ani padesát. Jsou to důchodkyně. Ale pozor! Absolutně odmítly přijmout stáří.

Jiřina žije se svým dospělým synem Emilem, který opravdu nechce a vlastně ani nepotřebuje opustit mamahotel. Ona sama se aktivně pustila do boje proti stáří především tím, že se spřátelila s moderní technikou a absolvuje všemožné online kurzy a webináře pro osobní rozvoj.

Zdena je vdova, žije si ve svém zvelebeném domečku. Její svět doplňuje dcera Jana s dětmi a manželem, který má pro aktivní tchyni pochopení.

Jedním ze způsobů, jak si holky chtějí udržet mládí, je chatování na sexuální seznamce. Sex totiž není mrtvý ani v důchodu. Alespoň si to obě myslí a přejí.

road trip na kolech

Zdena je na seznamce úspěšnější. Nový ctitel se objeví v Trutnově a chce Zdenu vidět, chce, aby za ním přijela. Na kole. A protože Zdena potřebuje podporu, řekne Jiřině. A Jiřina nikdy na podobné dobrodružství neřekne ne.

A tak vyrážejí. Co na tom, že mají staré rachotiny? Co na tom, že to svým dětem neřeknou. Co na tom, že Zdeně před nedávnem zjistili počínajícího Alzheimera a že to Zdenině dceři úspěšně tají. Společně zvládnou všechno. I vloupání do chaty, i sexuální vzrušení s mladíky, i krádež kol, i hulení trávy (které Zdeně ostatně doporučil i lékař) i Zdeniny milované houpačky na pouti.

Je zvláštní, jak se lhaní bližnímu v průběhu života mění. Kdysi lhal Emil rodičům, když chtěl, aby ho někam pustili a věděl, že pravda by znamenala zákaz. Teď to samé dělá Jiřina.

Houpačky

neduhy a řešení

Konečná zde odkrývá téma Alzheimerovy choroby. Představuje zde i jednotlivé přístupy rodiny i samotných pacientů k nemoci. Od popírání, samoléčbu, panikaření až ke smíření. Toto téma dodává knížce další rozměr a především větší rozměr.

závěrem

I přes tohle neveselé téma vyznívá celá novela velmi optimisticky a vesele. A za to patří Konečné velký dík! Pokud tedy hledáte něco lehkého a odpočinkového, rozhodně po Houpačkách sáhněte.

Hodnocení: 10 z 10


Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *