Knihotipy

Kristina Májová – O ostatních nevím nic

Dnes vám představím další českou autorku, která je na českém poměrně nováčkem. I proto vám ráda její debut představím.


o autorce

Kristina Májová (*1988) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Spolupodílela se na scénáři k filmu Martin a Venuše. V současné době pracuje externě spolupracuje s Českou televizí. Kniha O ostatních nevím nic (2020) je zatím její jediná vydaná publikace.

co víme o sobě

Přiznávám, že mně zaujal název. Často si kladu otázky, co víme o druhých lidech a co víme o sobě samých. Možná k tomu přispěla i dlouhá korono doba, kdy jsme byli nuceni babrat se ve svých pocitech a myšlenkách. Tenhle až filozofický název zvolila autorka velmi dobře.

Hlavní hrdinkou románu je Alice. Setkáváme se s ní již v dětství, kdy si vše usilovně přeje. V jejím životě se najednou objeví On. On, se kterým si v noci povídá tajnou řečí (až později čtenář zjistí, že se jedná o švédštinu), který ji splní všechna přání. Zatím však Alice žije se svou matkou Janou a babičkou Olgou, která ji vychovává a hlídá. Možná i proto babičku Alice přímo nesnáší. Docela drsné, že?

přeju si, přeju

Hlavní Aličinou myšlenkou je totiž to, že pokud si člověk něco usilovně přeje, splní se mu to. A Alice si vše přeje velmi usilovně. A zároveň ji od dítěte trápí to, že o ostatních lidech neví všechno. Postupně však zjistí, že i když se přání splní, neznamená to vždycky vítězství.

Mezitím se spolu s ní čtenář dostává do její puberty, kdy Alice navazuje první romantické vztahy s kamarádem a spolužákem Marcelem. Objeví se i muzikant Tomáš, kterého registruje už od školky. Co na tom, že je Tomáš o několik let starší. Alice se do něj bláznivě zamilovává, řekla bych, že je jím dokonce posedlá – vystřihuje si všechny jeho rozhovory a fotky z novin, všechny jeho texty zná nazpaměť. Vše dospěje do bodu, kdy mezi nimi vznikne vztah. Vše by mělo dokonale klapat, Alice ví o Tomášovi všechno, zdá se, že ani on sám sebe tak nezná. Bude ale společné soužití fungovat?

složitý a spletitý

Velmi jsem přemýšlela, jak celou recenzi uchopit. Přišlo mi totiž, že napsat ji tak, aby byla co nejvíce vypovídající, a přitom se do toho nezamotat a neprozradit víc, než bych chtěla, bude nadlidský úkol. A taky že jo.

Májová v románu rozehrává několik příběhových linií, které jsou samy o sobě dost zajímavé. Zároveň se věnuje i podrobným popisům dalších postav a prostředí.  Celá kniha je ozvláštněna nejen tajemným Ním, který provází Alici od dětství až do maturity (kdy příběh končí), ale také švédštinou.

Musím se přiznat, že Alice mi v některých pasážím přišla absolutně nesnesitelná a nemohu přijít na to, čím přesně to bylo; zda znuděností, rozmazleností, tápáním… Velmi hezky je zde líčen vztah mezi Janou a její matkou Olgou.

Přemýšlím, že úplně nejraději bych knihu označila za filozoficko-mysticko-psychologický román, byť toto pojmenování v bibliografických údajích nenajdete. Bohužel, přesně tohle stálo román plný počet bodů v hodnocení – neucelenost příběhu, obsáhlost žánrů, spletitost, nevyužitý potenciál. Na debut ale dobrý a věřím, že další kniha bude určitě lepší.

Hodnocení: 7 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *