Knihotipy

Jiří Šulc – Dva proti Říši

Románová encyklopedie. Tak bych shrnula román, který má historickou spojitost s dnešním dnem a na který vám přináším recenzi.

Už je tomu 79 let, kdy byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát spáchali Jan Kubiš a Jozef Gabčík z výsadku Anthropoid. A právě oni tvoří hlavní postavy románu Dva proti Říši.

AUTORŮV DEBUT

Jiří Šulc (*1969) vystudoval práva, pracoval v české tajné službě. Pak se vrhnul na psaní. A hned jeho románový debut Dva proti říši (2007) sklidil mimořádný úspěch. Kladných ohlasů se dočkal nejen u čtenářů, ale také u kritiků. Ověnčen byl i Literární cenou Knižního klubu. Tematice druhé světové války se věnuje i dále. Napsal například román Operace Bruneval (2014) či zatím jeho poslední knihu Zrádci (2018).

HISTORIE JAKO ŽIVÁ

Celý román líčí nejen samotný atentát na Heydricha, ale také jeho složitou přípravu a následný boj parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Tím by se dala celá recenze skončit. Co taky popisovat na historické události, kterou (snad!!) zná každý Čech.

Opak je ale pravdou. Román nabízí i další dějové linie. Samozřejmě, že se nejedná o literaturu faktu, ale o beletrii. S fabulací a smyšlenými postavami zde musíme počítat.

Přiznám se, že jsem ke knize přistupovala rezervovaně. Bála jsem se, že z tak důležitého historického milníku udělá autor červenou knihovnu. Děj je ovšem svižný a velmi poutavý.

Šulc v jednu chvíli popisuje scény s parašutisty, jejich promluvy, myšlenky a situace, se scénami, ve kterých se setkáváme s důstojníky ss, již zuřivě pátrají po odbojářích (a následně parašutistech).

ROMÁNOVÁ ENCYKLOPEDIE

Kde je fikce a kde je realita, je občas náročné rozpoznat. Kdo nezná detailně dějiny, troufnu si říct, že rozdíly nepozná.

V románu nalezeme spoustu historicky známých postav. Kromě zmíněných hlavních hrdinů (Gabčíka a Kubiše), potkáme i členy dalších para výsadků, stejně tak i řadu ss-důstojníků včetně Heydricha.

Jak jsem již zmínila, Dva proti Říši líčí i události před atentátem. Proto se tak můžeme dozvědět více o rozkazech Beneše v Londýně, o Třech králích atd.

Pokud máte rádi literaturu faktu, ale občas si chce odpočinout u beletrie, pokud se zajímáte o druhou světovou válku a život v Protektorátu, nebo pokud si jen chcete oprášit či doplnit znalosti, rozhodně se vyplatí po tomto, více než čtyři sta stránkovém románu, sáhnout.

V závěru totiž najdeme i šikovný autorův dovětek o tom, kdo byl kdo, jaké bylo složení para výsadků anebo jména dalších českých odbojářů.

HODNOCENÍ: 8 z 10

WEBOVÉ ODKAZY

Více informací o knize

Rozhovor s autorem

Slavné dny – Atentát na Heydricha

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *