Knihotipy

Jiří Padevět – Republika

Když dnes slavíme ten státní svátek, přináším vám tip na knihu, která má naši republiku i ve svém názvu.

Historická fikce z pera Jiřího Padevěta právě přichází.


o autorovi

Spisovatele, badatele a nakladatele Jiřího Padevěta (*1966) jsem vám na svém webu již představila. Knihu Republika vydal v roce 2020, zatím jeho poslední kniha, vydána letos, nese název Za Rudolfem a Milenou Zahradníkovými.

československé povídky

Podobně jako při prvním mém setkáním s Jiřím Padevětem, se i u Republiky jedná o historii Československa. Tentokrát mapuje období od roku 1918 do roku 1990. Jak si jistě z hodin dějepisu všichni pamatujeme, jde o úsek doslova nabitý dějinnými zvraty a důležitými událostmi.

Padevět sepsal sedmdesát tři povídek (na každý rok jednu), ve kterých se zabývá zdánlivě obyčejnými a nedůležitými osudy známých (či méně známých) osobností. A tak tu můžeme číst o lékaři Jaroslavu Panuškovi (lékaři Jaroslava Haška), o Jaroslavu Seifertovi, o Růženě Vackové (protikomunistické bojovnici), o Marii Pujmanové, o Marii Kabrhelové (předsedkyni ČS Svazu žen), ale také o Adreji Babiši a Rafaelu Kubelíkovi.  

fikce a realita

Samozřejmě, že se jedná o smyšlené příběhy, mají ovšem reálný historický základ. A právě to činí tvorbu Jiřího Padevěta tak ojedinělou. Dokáže zprostředkovat dějiny i lidem, kteří o historii přehnaný zájem nejeví. Přiznávám, že i já jsem mnoho detailů a příběhů neznala. Díky Republice si už vždycky budu pamatovat jméno bojovnice proti komunismu Růženy Vackové.

Kapitolky jsou doplněny i o fotografickou přílohu a zestručněný obsah události či medailonek osobnosti.

Tahle útlá a velmi čtivá knížka by se měla stát součástí každé soukromé knihovny, protože moderní dějiny by měl znát prostě každý.

Hodnocení: 9 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorem

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *