Knihotipy

Jiří Hájíček – Plachetnice na vinětách

Tohle je můj Hájíček a vlastně musím říct, že je od toho prvního úplně odlišný. Více se ale dočtete v recenzi.


o autorovi

Jiří Hájíček (*1967) patří už léta mezi osvědčené a kvalitní české autory. Do širšího čtenářského povědomí se dostal díky svým románům Selský baroko (2005) a Rybí krev (2012), za něž obdržel ocenění Magnesia Litera. Román Plachetnice na vinětách vydal v roce 2020, v loňském roce spatřila světlo světa kniha s ukázkami jeho lyrické tvorby Muž pod černým deštníkem.

střední léta a nic

Hrdinkou románu je Marie, které táhne na padesát, je docentkou literatury, čerstvě rozvedená a která se rozhodne vrátit se do jižních Čech. Když jsem si přečetla anotaci, chvíli jsem si myslela, že se jedná o nějakou červenou knihovnu. Jelikož pro mě ale Hájíček nebyl už úplně neznámým, tušila jsem, že o zajímavý příběh nebude nouze.

návrat k rodičům a k sestře

Marie se rozhodne strávit léto v bytě své sestry v Českém Krulově. Nejen pro to, aby vypadla z Prahy, také proto, aby byla blíž svým nemocným rodičům. Dojíždí za nimi za na venkov, kde řeší furiantského otce a obětavou matku. Už to samotné je výrazný rys celého románu, který důvěrně zná (či teprve pozná) každý čtenář, jehož rodiče, anebo prarodiče, se ocitli v důchodovém věku. Vidíme zde proměny povah, neschopnost si přiznat stáří a velkou chuť se mu nepodřídit.

Dalším tématem je vztah mezi sourozenci – v tomto případě mezi sestrami. Marie si od letního bydlení na Českokrumlovsku slibuje zlepšení vztahu se svou mladší sestrou Veronikou. Roztržku, která mezi nimi vznikla, zná důvěrně mnoho z nás. Veronika nemůže Marii odpustit, že ji nechala v péči o rodiče samotnou. Že si odjela dělat kariéru do Prahy, zatímco ona tu s nimi musela být celou dobu a starat se o ně. Podaří se jim najít zpátky cestu k sobě?

love story s vůní knih

Třetím motivem románu je bezesporu láska. Má rozvedená skoro-padesátnice právo na letní románek a lásku? Tuto otázku si Marie začne klást po seznámení s mladým knihkupcem Filipem. Rozhodne se podrobit společenským konvencím i pohledům okolí, nebo podlehne letní vášnivé lásce? A jak se do jejího vztahu s Filipem propíšou všechny přečtené milostné romány a postavy z literatury a také dominantní mužské vzory z rodiny?

závěrem

Plachetnici na vinětách se čte moc hezky, plynule, děj příjemně ubíhá. A to je asi hlavní rozdíl mezi ní a Selským barokem. Je ovšem potřeba říci, že příběh není nikterak složitý, i když zajímavě zpracovává výše zmíněná témata. Pokud přemýšlíte, jakou knížku si s sebou zabalit na dovolenou, můžu vám tohoto Hájíčka s klidným srdcem doporučit. Dostanete love story román s přidanou hodnotou a to se cení.

Hodnocení 70 %

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorem

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *