Knihotipy

Anna Bolavá – Ke dnu

Chystám se na zatím nejnovější knížku Anny Bolavé, a proto jsem si pro osvěžení příběhu a postav znovu přečetla druhý díl z její volné trilogie Ke dnu. Recenzi naleznete níže.


o knize a autorce

O spisovatelce Anně Bolavé (vl. jménem Bohumile Adamové) jsem se na webu již zmiňovala. Představovala jsem vám její prozaický debut Do tmy z roku 2015. Nyní se podíváme na její další, o dva roky mladší knihu Ke dnu, z roku 2017.

krimi mystery

Román Ke dnu nás opět zavede do jihočeského městečka. Tentokrát je ale listopad a v hustých mlhách, které se válí kolem močálů, je nalezeno ženské tělo. Jak se později ukáže, jde o manželku místního lékaře Marka Diviše. Jeho žena Helena, učitelka ve škole, se ztratila již o prázdninách. Obyvatelé mají jasno, může za to Diviš. Proč se jí potřeboval zbavit? Protože má těhotnou milenku, lékárnici Milušku.
A právě tohle je linie, která nás spojuje s knihou Do tmy. Setkáváme se zde opět s Miluškou a lékařem Divišem. Jinak se ale osazenstvo románu mění. Nelze jednoznačně určit, kdo je hlavní postava románu, či jaký příběh je důležitější.
Mrtvé z močálů se „ujme“ místní novinář Petr Málek. Jeho články jdou na dračku a on se konečně vyšvihl z obyčejného pisálka na pana novináře.
Postupně se také setkáváme se svéráznou Miladou Vávrovou, která pracuje v drůbežárně a snaží se i přes sebezapření zajistit dceři Aničce lepší život. Milada se ovšem bojí změnit život svůj, a tak nezariskuje a neosloví svého švagra Jardu. Líbí se jí, pomáhá jí, ale vyznat se mu nedokáže. A Jardu tak úplně nevinně a bezelstně odloudí Hanka.

Je vysílená a smutná a nemá nikoho, kdo by ji povzbudil do dalších dnů. A ještě cítí něco dalšího, podobá se to nervozitě a svírá to při dýchání. Chce se jí brečet, ale tahle únava nepřichází.

Anna Bolavá, Ke dnu


dějová spletitost s nádechem tajemna

Děj je vlastně složen ze dvou linií. První je bezesporu vyšetřování smrti Heleny Divišové a osudy dalších již zmíněných postav. Druhou je vzpomínání (či komentování) Hany Strnadové, která se se svou starou matkou vrací do rozpadající se vily u řeky a při tom se snaží odhalit tajemství rodinných sporů.
U obou knížek od Anny Bolavé se mi velmi líbilo grafické zpracování obálky knížky. Knížka mě musí zaujmout i po vizuální stránce. Tady autorka vsadila na Nikolu Klímovou, s níž spolupracovala již na knize Do tmy.

shrnutí

Popravdě musím říci, že se mi Ke dnu líbila více než Do tmy. Je zde kladen větší důraz na dějovost a samotná kriminální zápletka je skvělá. Mám moc ráda detektivky s tajemstvím a to tato knížka splňuje do puntíku. Může se vám sice stát, že vás příběh uvede do mírné deprese, ponurost z děje totiž přímo srčí. Autorka totiž postupně odhaluje nejen příčinu úmrtí učitelky, ale také poukazuje na současné problémy ve společnosti a v mezilidských vztazích.

Hodnocení:  10 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *