Knihotipy

Alena Mornštajnová – Listopád

Tak jo, vím, že se tahle knížka zažila velký boom už vloni. Že plnila stránky bookstagramů a knižních blogů a časopisů. Já jsem se k ní dostala však až teď. Doufala jsem, že mě vytáhne z takové čtecí krize. Podařilo se jí to? Dozvíte se v recenzi.


o autorce

Alenu Mornštajnovou (*1963) už netřeba snad ani představovat. Za těch pár let, co začala vydávat své knížky, si vydobyla své místo v oblibě a kvalitě mezi českými spisovateli. Osobně se mi zatím líbily a četly velmi dobře všechny její knížky určené dospělým čtenářům. Mornštajnová je takový lék na mé čtenářské krize, při kterých mě čtení nebaví a nemůžu se k němu přimět. Doufala jsem, že zabere i tentokrát. Zabrala. Zatím její poslední román Listopád (2021) je ale úplně jinou knížkou, než jsem o ní čekala.

listopad x listopád

I když jsem si samozřejmě přečetla anotaci, stejně jsem si na začátku románu nedokázala moc představit, o čem Listopád bude.

Jsem porevoluční dítě, proto mám vzpomínky a prožitky ze sametové revoluce pouze z vyprávění a archivních materiálů. Román Listopád začíná v listopadu 1989, pár dní před 17. – Dnem studentstva. Chystá se velká povolená demonstrace studentů, chystají se na ní i Marie Hajná (zvaná Maja) se svým manželem Joskou. Malou dcerku Leničku a také Majinina synka z předchozího vztahu Kubíka nechají u Mariiných rodičů. Vždyť jsou za pár hodin oba v pořádku doma, jenže…

hororové sci-fi

Tady právě nastává zvrat. Mornštajnová totiž pracuje s myšlenkou, že se sametová revoluce nepovedla a komunistická strana zůstala nadále u moci. Své odpůrce z většiny pozavírala a dál je úspěšně likviduje. Trochu horor, trochu sci-fi. A to mně začalo bavit! Mariin muž byl zatčen, stejně jako Marie, a oba byli odsouzeni za rozvracení republiky. Syn Jakub připadl svému vlastnímu otci, maličká dcera Lenka byla umístěna do dětského domova, ve kterém se vychovávaly budoucí kádry a ty správné socialistické děti.

Maja žije v domnění, že Lenička žije u jejích rodičů a otec i matka se to Marii snaží úspěšně tvrdit. Pak však přišel čas, kdy je Marie z vězení po téměř patnácti letech propuštěna a setkává se s krutou realitou. Že nemá ani jedno dítě, ani muže, ani matku a ani domov. Je poslána mimo město do pohraničí, aby jako protisocialistický živel byla co nejméně na očích. A zatímco o synovi má kusé informace (podařilo se mu s otcem emigrovat), o dceři nic neví. Jen to, že takto odebrané děti končily v prazvláštních domovech… A Maja začne Lenku hledat

Lenka zvaná Magda

Lenčinu výchovu si na starosti vzal stát. V domě U Pěti dubů bylo takových dívek více. Z Lenky se stala Magdaléna. Na své pravé rodiče si nepamatuje a žije v dokonale nalinkované současnosti tak, jak to má naplánované strana. I do takto dokonale uzavřeného světa však dívkách proniknou informace o jejich pravých rodičích. A že není vše tak jasné. Čemu uvěří Magda?

Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je.

Alena Mornštajnová, Listopád

happy end?

Pozor spoiler! Musím vám prostě prozradit, že se Maja s Lenkou setkaly. Dá se ale přenést přes více než patnáct let a nové životy?

Tahle knížka byla hodně těžká a několikrát jsem si při ní musela odpočinout. Cloumal se mnou vztek, trhala mi srdce.

Rozhodně by si ji ale měli všichni přečíst. Abychom nepřestali být vděční za to, co dnes máme.

Hodnocení: 10 z 10

Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *