Knihotipy

Alena Mornštajnová – Hotýlek

Po úspěšném debutu se Mornaštajnová představila další rodinnou ságou. Jak u mě Hotýlek zabodoval? Dozvíte se v další recenzi.


Spisovatelku Alenu Mornštajnovou asi není potřeba dlouze představovat. Její úspěšné Haně předcházel román Hotýlek. A právě o něm bude tato recenze.

Hotýlek vyšel v roce 2015 a je tedy druhou knihou, kterou Mornštajnová napsala dospělým čtenářům.

Děj románu nás zavede do rodinného hotýlku, patřící rodině Mánesů. Ústředním hrdinou je Václav Mánes. Narodil se v den atentátu na Heydricha, tatínka mu shodou nešťastných okolností zastřelili ještě ten den. S maminkou Štěpánkou bydlí v domku, který sousedí s rodinou Hasilových. Do autodílny strejdy Bedřicha chodí Václav pomáhat a kamarádí se se synem Hasilových Oldřichem. Postupně tak prožíváme Václavovo dětství i školní léta.

Dále se seznámíme s dědečkem Leopoldem Mánesem, který řadu let vlastnil rodinný hotýlek. Po roce 1948 mu však byl zabaven, a tak v něm dělal alespoň správce. Pro vnuka Vašíka by udělal cokoliv a aby rodině přilepšil, udělá z hotýlku jakýsi hotýlek pro záletníky. I tak ale ve slušnosti a diskrétnosti. Leopold sní o tom, že jednou převezme vedení hotelu právě Václav. Ten ale obchodní talent a nadšení do podnikání nezdědil. Zajímá ho jen běh a kutilství v autodílně.

Shodou tragických okolností se rodina Mánesových spojí s rodinou Hasilových. A tak má Václav nového nevlastního tatínka Bedřicha, nevlastního bráchu Oldřicha i nevlastní sestry.

Když se na scéně objeví Renata, která si dokáže jít tvrdě za svým, a zároveň prokáže obchodního ducha, děda Leopold zajásá. Plánuje, že se Václav s Renatou ožení a hotýlek společně převezmou. Vše ale nakonec dopadne úplně jinak.

Hotýlek rozehrává řadu osudů všech postav. Tohle umí Mornštajnová skvěle! Příběh o několikati generacích jedné rozvětvené rodiny se odehrává na pozadí dramatických českých dějin 20. století.

Skvěle jsou vykresleny postavy románu. Václav Mánes mi z počátku připadal jako takový flegmatický a trochu nevšímavý kluk. Později se ale z něj vyvine jen osoba, která chce proplout životem, nedělat si žádné nepříjemnosti a být se všemi za dobře. I přes to, že bude muset lhát, i přes to, že zradí svou čest.

Pak tu jsou postavy, kterým byste nejraději zakroutili krkem a postavy, nad jejichž osudy byste brečeli…

Mornštajnová do příběhu vnesla i kriminální zápletku, čímž získala kniha další rozměr.

Opět musím vyzdvihnout nádhernou češtinu spisovatelky. Věty a souvětí jsou smysluplná a dokonale vykreslená. Je to prostě balzám pro duši!

A něco navíc! Hotýlek se dočkal i zpracování do formátu audioknihy. V roce 2018 ji vydalo nakladatelství OneHotBook a namluvil herec Jaromír Dulava.

Ačkoliv se Hotýlek nedočkal takového čtenářského úspěchu jako později Hana, já z něho byla nadšená. Snad za to může obsáhlejší příběh, který přinese mozaiku více lidských osudů než v Haně. A grafické zpracování obálky je dalším skvělým plus!

Hotýlek vás prostě nezklame!

Hodnocení: 9 z 10


Webové odkazy

Více informací o knize

Rozhovor s autorkou

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *